http://www.exoticka.sk - hlavní strana
republika

Tunisko je malebný štát v Severnej Afrike, ktorý je svojou rozlohou asi dvakrát väčšie ako Česká republika. V Tunisku je tou pravou exotickú krajín, plnú arabských nápisov, vždy veselých ľudí, ktorí nikam nespecham, pusto a rozpálenom Saharu alebo nádherné romantické pláže, ktoré obmýva Stredozemné more.

Tunisko bohužiaľ nepatrí medzi príliš farbami hýřící krajiny. Nenájdete tu príliš zelene, všetko je ako by sivasto až svetlohnedé, miestne domy sú bíle s modrými, ale aj rôznofarebnými okeními rámy a pre turistov tak zostáva najväčším lákadlom púšť Sahara, biele pláže a miestne pamiatky. Celý článok Dovolenka Tunisko

Kromě exotické dovolené nezapomeňte poznávat Česku Republiku a její zajímavosti. Spolu s portálem Megaubytko Vám rádi naplánujeme pobyt na Moravě, v Jeseníkách nebo na Lipně. Vyberte si ubytování Lipno nebo ubytování Jižní Morava . Budete příjemně překvapen kvalitou služeb a příznivou cenou. Rezervujte si ubytování přes MegaUbytko ještě dnes.

Cestovné informácie

Keď v roku 1492 pristál v blízkosti dnešného mesta Pauerto Plata Kryštof Kolumbus, napísal královně Isabel Kastilské - "Toto je najkrajšie krajiny, ktorú kedy ľudské oko uzrel."

Jazyk: úradným jazykom v Dominikánskej republike je španielčina, ale v turistických oblastiach sa dá dohovoriť jednoduchou angličtinou alebo i nemčinou.
Počasie: Vďaka takmer celoročne ideálnemu počasia možno do krajiny cestovať na exotickú dovolonou po celý rok. Iba v období medzi májom a októbrom býva o niečo väčší počet zrážkových dní v mesiaci. Priemerne v Dominikánskej republike prší len 5-8 dní v mesiaci. Teplota vzduchu a vody je po celý rok pomerne tropická a dosahuje priemerných teplôt vo dne 28-31 stupňov Celzia, v noci 18-24 stupňov Celzia a teplota vody sa pohybuje okolo 26-28 stupňov Celzia.
Cesta: Let do Dominikánskej republiky trvá cez 10hodin
Čas -5/-6: pri návšteve v zime si čas posuniete o 5 hodín späť a pri letnom čase až o 6 hodín nazpátek.
Mena: oficiálnou menou je Dominikánskej peso (RD $). Z krajiny je zakázané túto menu vyvážať! Odporúča sa priviesť si so sebou americké doláre (USD), pretože iné meny sú tu zmeniť za horších kurzov. Je dôležité si uschovať strvzenku o výmene valút, pretože by směnárníci nemuseli túto neutracenou menu směnit späť na doláre! Vo väčších obchodoch, hoteloch a bankách prijmam bez problémov platobnej karty EuroCard, MasterCard, VISA a American Express. Je prísne zakázané zmeňovania peňazí na čierno, na ulici!
Hotely: Miestne hotely majú trochu iné standarty, preto sa odporúča do hotelov kategórií *, **, *** vziať si so sebou: sprej proti lezoucímu hmyzu, el. Prístroj proti komárom ... Ak si potrpíte na čistotu potom si so sebou do týchto horších hotelov priveziete niečo na dezinfekciu kúpeľne a WC a radšej si privezie vlastné obliečky na posteľ.
Zdravotná starostlivosť: Je na nižšej úrovni ako je středoevropan zvyknutí. V každom prípade sa odporúča cestovné poistenie s poistením liečebných nákladov. Odporúča sa očkovanie proti žltačke apod
Pitná voda: Voda z miestnej vodovodnej siete nie je pitná. Odporúča sa kupovať len balenú vodu. Neodporúča sa chladenie nápojov ľadom, ktorý sa vyrába z vody pochybnej kvality a to hlavne na uliciach a plážach!
Obyvatelia: Miestni ľudia sú milí, usměvavý, přívětivý a už dávno pochopili, že nič nie je za darmo a za všetko chcú zaplatiť (napr. keď za radu kadiaľ, kam). Miestne domorodci si skrátka myslí, že ten kto k nim môže přiletět musí byť milionár a podľa toho sa aj správajú. Ďalšie obdivuhodnou vlastností miestneho oobyvatelstva je absolútna apatia voči akým koliv problémom. Ich nejmilejší a najpoužívanejšie slovo je MANJANA - tento výraz má mnoho významov, od významu neskôr, zajtra, niekedy až po nikdy.
Výlety: Ideálnym riešením je dohovoriť sa a vo viacerých ľuďoch si prenajať taxík. Jedným z nádherných miest na jednodňových výlet je odporúčame na ostrov Cayo Levantado.
Kúpanie, opaľovanie, pláže: Miestne pláže sú nádherné, udržiavané a čisté, rovnako tak ako miestny mora. Rozhodne si nezabudnite vziať Šnorchl a plutvy, pretože miestne koralové útesy a azúrovo modrá voda ponúkajú úchvatnou podvodná scenérii. Odporúčajú sa kvalitné opaľovacie prípravky s vysokým ochranným faktorom.
Internet: internetových kaviarní je tu ako maku a preto nie je problém sa kedykoľvek za mierny peníz spojiť s domovom ...


Zvětšit mapu

Colné predpisy: V Dominikánskej republike je prísne zakázané vyvážať z krajiny, mušle, škeble či iné organické alebo anorganické látky vylovené z mora! Z krajiny je možné bez precleniu vyviezť napr. 200 cigariet alebo 50 cigár, 1 liter silného alkoholu, alebo 2 litre s nižším obsahom naž 22% liehu, 0,5 kg kávy alebo tovaru v maximálnej hodnote cca 6000 Sk.
Drogy: V krajine je prísne potrestané pašovania akých koliv drog, hrozí pokuta až do víše 50000 RD $ a až 5 rokov väzenia!
Kriminalita: Podľa vyjadrení miestnej polície, prý v krajine kriminalita prakticky neexistuje ... Takže maximálne sa tu okrádají turisti medzi sebou ...

Doprava
Pravidlá: V Dominikánskej republike neplatia takmer žiadne cestné pravidlá. Místníjezdí buď rýchlo alebo pomaly, ředjíždí sa tu z akejkoľvek strany, v zásade sa tu nebliká, v noci jazdia so zapnutými diaľkovými svetlami a bohužiaľ neberú vážne ani semafory, preto musíte byť neustále v strehu! Max. rýchlosť na rýchlostných cestách je stanovená na 100 km / h., a na ostatných cestách 80 km / h - miestna polícia často kontroluje rýchlosť a ako to turistom Vám nič neodpustí.
Taxi: jazdí tu veľké množstvo klasických taxik.
kva-kva: sú miestne minibusy, ktoré stavajú na mávnutie a sú približne pre 10 ľudí, ale bežne veze aj 2x viac ľudí. Vďaka tomu je jízdné veľmi nízke, pretože sa rozpočítava medzi medzi všetkých cestujúcich.
Autopožičovne: Nachádza sa tu veľké množstvo autopožičovní, ale sú tu pomerne drahá a ich technický stav je veľmi rozdielny. Požičiavanie áut sa tu neodporúča z dôvodu častých problémov pri vrátení vozidla a preukázaním, že to či ono poškodenie bolo už pri prevzatí. Ďalším z dôvodov prečo si auto radšej nepůjčovat je fakt, že ak dôjde k nehode je prakticky vždy vinný cudzinec.

Dôležité telefóny:
V celej krajine platí pre všetky jednotky záchraného zboru jednotné číslo: 911
Turistická polícia - bezplatné číslo: 12 00 35 00
Konzulát SR (001809) 7323767, 6839547, fax: (001809) 7325893

Diplomatické zastúpenia, víza: S Dominikánskou republikou má Slovenská republika bezvízový styk, ak doba pobytu nepresiahne 90 dní.
Veľvyslanectvo SR Caracas / Venezuela
Embajada de la República Checa
Calle Los Cedros, Qta. Isabel
Urbanizacion Country Club
Caracas 1060
Venezuela

tel: 0058212/2611746, 2618528
fax: 0058212/2663987
e-mail: caracas@embassy.mzv.cz

Prevádzkové hodiny úradu: pondelok - piatok
08.00 - 14.30

Dominikánska republika je krajina kam sa každý rád vracia a ktorá dokáže vyplniť predstavy o raji i toho najnáročnejšieho cestovatele ...

Hľadať dovolenku


O úroveň vyššie

:: Dovolenka-info ::


:: Cestovné informácie ::


:: Dominikánská-republika-počasie ::


:: Poloha a místopis ::Vybrané foto

Dominikánska republika,Cestovné informácie na Exoticka.sk - dovolenka v exotických krajinách lacno a bez rizika - ukázky fotek

Akčný zájazdy

Itálie