http://www.exoticka.sk - hlavní strana
republika Geografia

Salvador tiež Salvádor alebo Salvador je názov malinkaté exotické krajiny a výraz slová Salvador v španielčine znamená "Spasitel". Salvador je malebný prímorský štát, s tropickým podnebím, ktorý sa rozkladá v Strednej Amerike pri pobreží Pacifiku. Na severozápedě susedí táto malebná exotická republika so štátom Guatemala a na severovýchode so štátom Honduras, jeho brehy omývajú vody Tichého oceánu, z juhu lemuje 20-30 km široká pobrežná nížina.

Územie Salvádora je veľké približne ako Morava a so svojimi 5,8 miliónmi obyvateľov je tu najvyššia hustota obyvateľstva na celom americkom kontinente. Najvyšší bod Salvádora je masív Cerro el Pito so svojimi 2834 metrami nad hladinou mora, ktorý ční k nebesiam neďaleko honduraskej hraníc. Územie Salvádora je tvorené prevažne sopečnými pohoriami, väčšina sopiek je však vyhasla, ale na juhu krajiny sa môžete aj dnes stretnúť s ešte činnými vulkány.

Celý článok Salvador
Kromě exotické dovolené nezapomeňte poznávat Česku Republiku a její zajímavosti. Spolu s portálem Megaubytko Vám rádi naplánujeme pobyt na Moravě, v Jeseníkách nebo na Lipně. Vyberte si ubytování Lipno nebo ubytování Jižní Morava . Budete příjemně překvapen kvalitou služeb a příznivou cenou. Rezervujte si ubytování přes MegaUbytko ještě dnes.

Dovolenka-info

Atrakcie

Santo Domingo - Indiánske jaskyne Three Eyes, Pamätník K. Kolumba
Medzi najkrajšie letoviská patria:
- Juan Dolio - vyhľadávané stredisko je známe svojimi potápačskými školami. Stredisko leží na krásnych piesočnatých plážach, ktoré kde tu lemujú skaly.
- Boca Chica - patrí medzi najstaršie a najluxusnejšie strediská krajiny. Je vhodná pre milovníkov rušného nočného života.
- Punta Cana - toto stredisko má nádherné pláže s bielym pieskom. Určite tu nájdete malebné scenérie s kokosovými palmami.
Laguna Oviedo - leží v NP Jaragua - najväčšia chránená oblasť
samotná laguna sa nachádza kúsok od pobrežia, kde sú nádherné pláže z bieleho kameňa
Jazero Enriquillo - leží v NP Isla Cabrito a je výborné miesto na pozorovanie krokodílov a leguán (je blízko hraníc s Haiti).

Štátne zriadenie: republika
Hlavné mesto: Santo Domingo (2 138 300 obyv.)
Rozloha: 48 422 km2
Počet obyv.: 7 964 000 (1996)
Hustota obyvateľstva: 164,5 obyvateľov/km2
Úradný jazyk: španielsky
Rasové a národnostné zloženie: mulati (60%), belosi (28%), černoši (11,5%), iné (0,5%) Náboženstvo: rímskokatolícke (94%), iné (6%)
Urbanizácia: 66%
Gramotnosť: 84,7%

- Skoro žiadna kriminalita na rozdiel od iných štátov tejto oblasti

História

r. 1492 pristál na ostrove Krištof Kolumbus - tým sa stal ostrov španielskou kolóniou
- Neskôr pripadol ostrov Francúzsku
- V r. 1822 V časť ostrova sa nasilu pripojila k Haiti
- Nezávislosť získala v r. 1844
- Víza nie sú potrebné - na letiskách stačí uhradiť tzv. turistickú kartu

Geografia

Rozprestiera sa na V časti ostrova Hispaniola
Uprostred krajiny sa tiahne Cordillera Central s najvyšším vrchom celej karibskej oblasti Pico Duarte (3175 m nm) - okolie vhodné pre turistiku, cyklistiku a rafting

Poloostrov Samana je výborné miesto pre pozorovanie veľrýb
Na S sa nachádza jantárové pobrežie, odkiaľ pochádzajú niektoré z najkrajších jantárom na svete. Ty najneobyčajnejšie kúsky si môžete pozrieť v Múzeu Jantár.

Povrch je rozmanitý. Najnižšia nadmorská výška je dokonca pod úrovňou mora (-46 metrov).
Zaujímavosťou je skutočnosť, že teplota vody je prakticky totožná s teplotou vzduchu
Krajina má mnoho riek, aj splavných - Soco, Higuamo, Romana, Yaque del Norte, Yaque del Sur, Yuna, Yuma, a Bajajabonicoco

Zvětšit mapu
Ostrovy

- 2 najväčšie ostrovy Saona a Beata a medzi 2 menšie ostrovy sa radia Catalina a Alto Velo. Ďalšie tri ostrovy - Cabritos, Barbarita a Islita sa nachádzajú v jazere Enriquillo.

Hospodárstvo

Je prevažne jednostranne zameraný na ťažbu zlata, striebra, železných rúd a bauxitu, čo pokrýva 38% HDP
cukr.trstina sa pestuje na plantážach a kakao, káva, tabak a ovocie na malých hospodárstvach
je odpočinková destinácia - zem farebných drevených domčekov - miestne zábavy: hranie domina, kohútov zápasy, baseball a sladká káva
dominujú pláže s bielym pieskom a vysoké kokosové palmy
S pobrežie je jedno zo svetovo vyhlásených miest pre windsurfing
je najvyhľadávanejším turistickým cieľom v karibskej oblasti, každoročne sem zavítajú asi 2 milióny turistov. Toto odvetvie zabezpečuje polovicu príjmov krajiny a prispieva k riešeniu nezamestnanosti.

Hľadať dovolenku


O úroveň vyššie

:: Dovolenka-info ::


:: Cestovné informácie ::


:: Dominikánská-republika-počasie ::


:: Poloha a místopis ::Vybrané foto

Dominikánska republika,Dovolenka-info na Exoticka.sk - dovolenka v exotických krajinách lacno a bez rizika - ukázky fotek

Akčný zájazdy

Itálie