http://www.exoticka.sk - hlavní strana

Cestovni informácie

Arabská republika Egypt sa rozkladá na rieke Níl, v severovýchodnej Afrike a malou časťou leží aj v Ázii. Jej západným susedom je Líbya, na juhu susedí so Sudánom a na severovýchode má egypt spoločnú hranicu s Izraelom. Sever Egypta je premytia vodami Stredozemného mora a východ morom Červeným. Egypt je všeobecne považovaný za kultúrne a politicky dôležitý štát Stredného východu.

Egypt je svetovo známy predovšetkým vďaka miestnym archeologickým nálezom starovekej civilizácie a niekoľkých svetovo presláveným monumentům ako je napríklad Veľká Sfinga, pyramídy v Gize, staroveké mesto Luxor, chrámový komplex Karnak alebo Údolí kráľov.


Hlavná turistická sezóna prebieha v Egypte po celý rok, ale najväčší nápor turistov tu býva v období medzi mesiacmi október a apríl. Jeden z dôvodov prečo navštíviť Egypt v tomto období je, že tu nie je také teplo ako v letných mesiacoch, kedy sa tu teploty vyšplháme až k 50 ° C. Nielen že je tu v zime príjemnú klímu, ale pre teplokrevné středoevropany je príjemné odskočiť si zo snehových vánice k moru o teplote takmer 24 ° C. Na strane druhej, komu nevadí vysoké letné teploty môže využiť cenovo výhodných ponúk cestovných kancelárií, ktoré poskytujú v tomto období zľavy.


Víza a colné predpisy


Egyptská arabská republika vžaduje pre vstup na svoje územie platné víza a pas s dobou platnosti najmenej šesť mesiacov. Vízum pre vstup do EAR si občania SR môžu dohodnúť na egyptskom veľvyslanectve v Prahe, alebo až na letiskách alebo v prístavoch Egypta. Všeobecne je ale lepšie mať pri sebe platné vízum už pri odchode z vlasti, pretože víza býva vyžadované už pri vstupe na palubu lietadla. Za vystavenie víza pre vstup na územie Egypta, ktoré platia tri mesiace a 30.dní po vstupe na územie Egypta sa platí cca 700,-kč.

Občania Českej republiky nemusia svoj pobyt hlásiť egyptským úradom, ako je tomu u iných štátov.


Adresa Veľvyslanectvo Egyptskej arabskej republiky


Pelléově 14, Bubeneč - Praha 6, 160 00
tel 224 311 506; fax: 224 311 157

Colné predpisy

Do Egypta je zakázaný dovoz jedla, pornografia, alkohol a samozrejme i zbraní alebo drog. Veľké množstvo liekov a iných podporných prostriedkov je podrobený režimu prísne kontroly a to hlavne pokiaľ ide o ich vývoz z Egypta. Vývoz pamiatok a zlata v nespracovanej podobe je prísne zakázaný a tvrdo potrestaný. V Egypte sú veľmi prísne sankcie za prechovávanie alebo dokonca predaj drog a tresty sa tu pohybujú v rádovo desiatkach rokov vo väzení alebo dokonca trest smrti.


Mena

Egyptská libra - 1 EGP = 100 piastrů je zákonným platidlom v malebnom afrického štátu Egypt. Výraz libra sa vu Egyptskej meny, podobne ako u mnohých ďalších dochoval z dôb britského impéria. Egyptská libra môžete tiež platiť na území Gazy, kde je platným zákonným platidlom izraelský šekel.

V Egyptskej arabskej republike v podstate neexistuje žiadny inštitút povinné smeny valút, ale rozhodne sa neodporúča meniť peniaze na ulici, potažmo na čiernom trhu . V Egypte nájdete veľké množstvo miest, kde si môžete valuty směnit (banky, súkromné zmenárne alebo v medzinárodných hoteloch).


Bezpečnosť - ženy

Budete-li do Egypta cestovať s priateľom či kamarátom, potom je rozhodne lepšie hrať zamilovaný pár. Egypští muži si potom nič nedovolí - iba partnerovi zloží poklonu a pochváli krásu a pôvab ženy, pretože v arabských krajinách je akým si hlavným poslaním života, a to založiť rodinu.

Ak však máte v pláne vycestovať do Egypta sama alebo s kamarátkou, musíte počítať s dotíravostí miestnych mužov. Egypťania majú podľa zásad islamu zakázaná koketovat s cudzou ženou, ale žena s cudzej krajiny je pre nich ideálne možností ako tieto pravidlá obísť. V takom prípade robte, že je nepočujete ani nevidíte choďte preč.

Majte teda na pamäti, že egypt je zami s islamskou tradíciou a preto sa vyhnite minisukním a výrazným výstřihům.


Zľavy pre študentov

Egypt ponúka veľkú veľa zliav pre študentov, a to pri hlavne pre vstup do múzeí, pamiatok a dokonca aj niektoré egyptské hotely. Na zľavu je potrebné sa vždy pýtať, pretože len zriedka kedy býva uverejnená.


Dôležité kontakty


Veľvyslanectvo Českej republiky
4, Dokki Street, 12511 Giza, Cairo
Tel.: 00202 3 7485531, Fax: 00202 3 7485892, Email: cairo (at) embassy.mzv.cz

Hasiči: 125 (v Alexandrii 120)
Polícia: 122
Ambulancia: 123
Turistická polícia: 126
Kľúčové slová tejto kategórie: Egypt, Exotická dovolenka, exotika, exotiku, zážitky, krajiny, destinácie, Egypt, pyramídy, Gíze, Sfinga, mastaby, faraon, Egypta, Sakkara, Sharm El Sheikh, Hurghada, Safaga, Makadi Bay, mora, pláže, Taba, Dahab


Vyberáme:

Články
Egypt - Pyramídy -

Prvé egyptské pyramídy boli vybudované už v starovekom Egypte za čias vlády panovníka Džosera z 3. dynastie a výstavba pyramíd na území Egypta trvalo až do obdobia vlády prvého kráľa 18. dynastie Ahmose I. Na území Egypta sa pyramídy stavěli počas dlhých 1500 rokov a slúžili ako hrobky kráľov a neskôr aj niektorých významných manželiek alebo matiek týchto panovníkov. Žiadna pyramída nebola len samostatnou stavbou, ale vždy sa táto pyramída stala súčasťou rozsiahleho komplexu prepojených náboženských budov. Preto sa dnes nehovorí o jednej pyramíde, ale vždy sa používa výraz pyramídová kompolex. Každý z pyramídových komplexov mal vlastný architektonický plán a koncepčne sa od seba líšia, ale vo všetkých týchto komplexoch, okrem pyramídy samotnej, bol vybudovaný údolní chrám, zádušní chrám, vzestupně cesta a tzv satelitná pyramída.

Presný počet egyptských pyramíd nie je známy, ale do dnešného dňa ich bolo objavené 108 z ktorých niektoré sú polorozbořené, z iných zostali len Celý clánek Pyramídy

Akčný zájazdy