Haiti
Ostrovný štát Haiti ponúka najkrajšie pláže nielen v Karibiku, ale v celom Atlantiku a je ako stvorený pre rozprávkovú exotickú dovolenku.
Štátne zriadenie: republika
Hlavné mesto: Port-au-Prince (ca 753 000 obyvateľov)
Rozloha Haiti: 27 750 km2
Najvyšší vrchol: Chaine de la Selle (2 674 mnm)
Počet obyvateľov: cca 8 400 000 obyvateľov
Hustota obyvateľstva: 293 obyv./km2
Úradný jazyk: francúzsky, kreolština
Rasové zloženie: černoši (90%), mulati (9%), belosi (1%)
Náboženstvo: rímskokatolícke (80%), evanjelické (16%), ostatné (4%), približne 70% obyvateľov praktizuje kult voodoo, ktorý pochádza z V Afriky
Urbanistika: 31,6%
Gramotnosť: 55%
Geografia
Územie Haiti (tiež nazývaná "hornatá zem") zaberá západnú tretinu Karibského ostrova Hispaniola a tiež niekoľko priľahlých ostrovčekov v súostroví Veľkých Antíl.
Sever a juh území Haiti tvoria pohoria, ktoré zaberá asi 60% zemského . Na juhu Haiti sa rozkladá pohorie Massifde la Hott v ktorom sa nachádza hora Pic Macaya (2347m.nm). Z východu na západ sa tiahne horský masív - Massif de la Selle s najvyšším vrcholom Haiti, horou HaitiPic de la Selle (2674m.nm).
História
Do konca 18.století bolo územie dnešnej Haiti francúzska kolónií. Po vzbury otrokov roku 1804 vznikol na ostrove Hispaniola nezávislý štát Haiti, ktorý sa stal prvou nezávislou černošskú republikou na svete. Následkom vnútorných nepokojov a striedania vojenských diktatúr sa haiti prepadlo medzi najchudobnejšie štáty Strednej Ameriky.
Zvětšit mapu
Pamiatky
Port-au-Prince sa anchází dve najslávnejšie haitskej katedrály: Cathédrale de Port-au-Prince a de la Ste Trinité.
Cap Haitien sa nachádza na pobreží a ponúka niekoľko pevnosťou, z ktorých najznámejšie je pevnosť Citadelle.
Jacmel je významné centrum obchodu, v ktorom sa anchází niekoľko rôznych chrámov a známe je tiež vďaka tradícii woodoo kultu.
Parc National Macaya je najznámejší národný park na
Haiti.