https://www.exoticka.sk - hlavní strana

Keňa - obecně

Kenské republika je štát leží vo východnej Afrike a na jeho juhovýchodnej časti ho omývajú vody Indického oceánu. v západnej časti susedí s Ugandu s ktorou má hranicu dlhú 933 km, 232km dlhú hranicu má na severozápade so Sudánom, na severe s Etiópiou (861 km), na východe so Somálskom (682 km) a na juhu s Tanzániou (769 km). Keňa láka zahraninčí turistov hlavne vďaka svojim rozsáhlím národným parkom v savany. Republika Keňa dostala svoj názov po najvyššiu kopci tohto exotického štátu - Mount Kenya , ktorá sa uprostred štátu tyčí do výšky 5 199 metrov nad hladinou mora.

Názov krajiny: Kenské republika - Jamhuri ya Kenya - Republic of Kenya
Hlavné mesto: Nairobi
Poloha: 0 ° 1'25 "N, 37 ° 54'22" E, Východná Afrika
Celková rozloha: 582 646 km2 (46. na svete)
Najvyšší vrchol: hora Mount Kenya (5 199 m nm)
Časové pásmo: +3 hodiny
Počet obyvateľov: 36 913 721 obyvateľov
Jazyk: úradným jazykom je angličtina, ale obyvateľstvo hovorí prevažne svazijskej, časť Arabský a kmene majú svoje jazyky
Náboženstvo: protestante 45%, rímski katolíci 33%, moslimovia 10%, pôvodné náboženstvo 10%, ostatné 2%
Štátne zriadenie: republika
Vznik štátu: 12. decembra 1963, kedy s zbbavila závislosti na Veľkej Británii
Prezident: Mwai Kibaki
Mena: kenské šiling (KES)
Motto keňského obyvateľstva: Harambee - čo preložené zo Swahilsky znamená: Ťahajte všetci za jeden povraz ...


Zvětšit mapu

História
Kenské dejiny siahajú milióny rokov do minulosti. Doměnka o osídlení tejto časti afriky, potvrdzujú aj nálezy Vo veľkej příkopové prepadliny pri jazere Turkana. Pri jazere Turkana boli nájdené jedny z najstarších skamenelín človeka staré 2,6 miliónov rokov. Kenské pobreží už od pradávnych dôb lákal obchodníkov a moreplavca.
Prvé arabské osady tu začali vznikať už v V 8. storočia. Na konci 15. storočia vstúpili začali toto územie osydlovat Portugalci. V polovici 18. storočia sa Kenskou republikou a väčšina východného pobrežia dostala pod nadvládu ostrova Zanzibar. Roku 1895 Zanzibarský sultán prenajal pôdu Britom. Britskí osadníci začali rýchlo rozširovať svoj a ten sa čoskoro začal šíriť i do vnútrozemia. Do roku 1904 už bola celá Kenské republika spoločne s Ugandu spravovaná britským Východoafrickým protektorátom.
Do Kenské republiky sa začali hromadne prichádzať Európania a tí sa prichytávali v Kenské vysočine. Títo európski prisťahovalci sa zmocnili aj územia kmeňov Kikujů a luu, keďže oblasti, ktoré obývali tieto dva Kenské kmene sú ideálnym prostredím pre pestovanie kávy a čaju. Briti tu s využitím miestnej lacné pracovné sily vybudovali železničnú sieť. Roku 1920 a to aj napriek odporu miestnych obyvateľov, bola Keňa vyhlásená britskou korunní kolónií. Rastúca nespokojnosť Keňského obyvateľstva vyvrcholila v rokoch 1952 až 1959, kedy tajná nacionalistická spoločnosť Mau-Mau urobila teroristickú vzburu, pri ktorej boli zabyt tisíce Afričanov. roku 1962 bola Kenské republike poskytnutá vnútorné samospráva av decembri roku 1964 sa stala nezávislou Kenskou republikou.

Geografia
Oblasť pri pobreží Indického oceánu a východnej oblasti pokrýva rozsiahla nížina, ktorá sa na severe Kene rozširuje do vnútrozemia. Kenské republike pripadá aj kus etiópskej vysočiny , na hraniciach Kene a Etiópie.
Zvyšok územia pokrývajú rozsiahle náhorné plošiny, ktoré v oblastiach lávových pohorí, dosahujú výšok až 2500 metrov nad hladinu mora. Z geografického a turistického hľadiska je Kenské náhorná plošina rozdelená pravěkým tektonickým priekopy ( Rift Valley ). Tento priekopa je plný malých jazier a po jeho oboch bokoch sa táhnnou línie vulkanických pohorí. Na východ od příkopu sa týči do výšky najvyššej vyhasla sopka Kirinyaga , neboli Mount Kenya so svojimi 5199 metrami. Na západe územia Kene, na hraniciach s Ugandu, ční do výšky hora Elgon , ktorá meria 4321 metrov. Územie Kene siaha až k úpätí najvyššej hory Afriky - Kilimandžáro . Na území Kene môžeme tiež obdivodat malú časť najväčšieho jazera Afriky - Viktóriinom jazero .

Podnebie
Republika Keňa sa nachádza v Rovníkovej a monzunovém pásme. Na severe a severovýchode štátu sú púšte a polopouště, ale u pobrežia je podnebie horúce a vlhké. Obdobie dažďov tu prevládajú V mesiacoch od marca do mája a potom v novembri a decembri, je na území Kene tzv.Období dažďov. Najteplejším mesiaci sú február a marec a najchladnejším jún a júl, pričom rozdiel teplôt medzi týmito dvoma obdobiami je do 7 ° C. Teploty na pobreží Indického oceánu sa pohybujú okolo 30 ° C, destinácie Mombasa má priemerné denné teploty okolo 29 ° C. Na severe územia Kenské republiky sú rozsíhlé púšte a teploty tam bežne prekračujú 35 ° C. Priemerná ročná teplota mora v destinácii Mombasa je 27 ° C.


Zvětšit mapu

Kuchyňa
Čo sa kenské kuchyne týka, je viac než pestrá, pretože každá komunita alebo kmeň varí svoje vlastné jedlá, ovšem základom kenské kuchyňa je kukurica, proso, cirok, zelenina a mäso.

Šport
Keňa vyniká v nasledujúcich športových disciplínach: beh, kriket, rallye, futbal, rugby a vynikajúcim športovci sú aj Kenští boxer.

Chránené územia
V Keni je celkom 35 národných parkov a prírodných rezervácií.
Národné parky: Aberdare, Amboseli, Arabuko Sokoke, Central Island, Chyulu Hills, Hell's Gate, KISI-Mpunguti, Kora, Jazero Nakuru, Malindi, Malku Mari, Méru, Mombasa, Mount Elgon, Mount Kenya, Mount Longonot, Nairobi, Ndere, Ol Dony Sabuk, Rumai, Saiwa Swamp, Sibiloi, Tsavo (západnej a východnej), Watamu.
Národné rezervácie: Samburu, Shaba, Shimba Hills, Arawale, Bisanadi, Boni, Kakamega Forest, Losa, Marsabit, Mwea, Samburu , Shaba, Shimba Hills a primátní rezervácie Tana River.
Kenské republika disponuje naozaj veľkým množstvom národných parkov a rezervácií. V týchto lokalitách žijú napríklad lev, slon africký, žirafy, nosorožec, hroch obojživelný, Buvol africký, zebra stepné, gazela, gepard štíhly, levhard fľakaté, antilopa, hyena škvrnitá a veľa rôznych druhov vtákov.

V pevnosti Fort Jesus , ktorá sa nachádza v prístavnom meste Mombasa sa nachádza múzeum kenské histórie. Túto pevnosť na pobreží Indického oceánu postavili Portugalci roku 1593 aby jej silné a vysoké zdi chránili pobreží, pred útokmi arabských nájazdníkov. Pevnosť bola tiež používaná ako Kenské väzenia.