https://www.exoticka.sk - hlavní strana
Maledivy - Last minute

Maledivy

Úradný názov: Maldivská republika
Rozloha: 298 km2 z toho zanedbateľné% vodné plochy
Hlavné mesto: Malé
Počet obyvateľov: 349 106 obyvateľov
Prírastok obyvateľstva: 2,7%
Hustota zlidnění: 1171 obyvateľov na km2 (10. štát na svete)
Stredná dĺžka života: 65 (m), 63 (ž)
Jazyky: divechi (maledivština)
Náboženstvo: sunitští moslimovia
Gramotnosť: 95,7%
Mena: Mena Maldivská rufiyaa (Maldivská rupia) = 100 Laar (MRV). 1 USD = cca 12 rupií

Maldivy sú ohrommnou pavučinou viac ako 1200 ostrovov a ostrovčekov, ktoré sú rozsypaný v pod južnou časťou indického subkontinentu v Indickom oceáne. Z týchto 1200 exotických výčnelkoch z mora je v súostrovie Maldivami 202 ostrovov do dnes obývané pôvodnými obyvateľmi a 87 ostrovov bolo pretvorené na rozprávkovo-exotické turistické ráje.Dominantním ostrovom súostrovia Maldivy je Male area s hlavným mestom Malé.


Podnebie celej oblasti Maldivy je tropické s celoročne vysokými teplotami. Medzi potápači je oblasť Maldivami vyhlásená pre svoj veľmi zaujímavý podmorský koralový svet s okúzlujúce svoju bohatú barrevností a zriedkavými živočíchy miestnych vôd v Indickom oceáne.




Zväčšiť mapu

Všeobecné

Tento rozľahlý exotický štát je tvorený viac ako 1200 ostrovčekmi a ostrovmi, ktoré sú rozdelené okolo dvacetišesti prírodnými atolov. Administratívnych atolov Maldív je iba 19, napríklad: Alif, Baa, Dhaalu, Faafu, Gaafu Alif, Gaafu Dhaalu, Gnaviyani, haa Alif, haa Dhaalu, Kaafu, Laamu, Lhaviyani, maale alebo Meemu. Každý atol Maledív má dva názvy a to v domorodom jazyku - Divehi av angličtine. Najväčším atolov je ARI Atoll, ktorý nesie anglický názov North a South Malé.

Každý atol tvorí skupina ostrovov a ostrovčekov s korálovým útesom a to všetko dohromady vytvára prstenec okolo jednotlivých atolov. Maldivy sú slnečnú oblastí, ktorá sa pýši 2800 slnečnými hodinami do roka.

Stály obyvatelia žijú len na cca 200 ostrovoch z viac ako 1200 ostrovov av priemere bývajú obývaných 330 tisíc obyvateľmi.

Maldivi sú štátom mladých ľudí. Asi 45% obyvateľstva tvoria obyvatelia do 15 rokov, 52% tvorí obyvateľstvo od 64 rokov a nad 65 rokov tu žijú len 3% obyvateľstva.

Na viac ako 88 ostrovoch boli vybudovany turistická letoviska. K najznámejším patria turistické raja ako napr: Bandos, Kuredu, Ranveli, Taj Coral alebo Taj.Díky obrovskému rozvoju cestovného ruchu sa mnohé neobývané ostrovy, stávajú obývanými.

Momentálne sú Maldivami medzi 10 najchudobnejšie štáty sveta, pretože sa všetko čo je k životu potrebné musia dovážať. Jediným zdrojom živobytia domorodých obyvateľov, je tak len rybolov a kokosové palmy.

cestovateľov a turistov z celého sveta láka na Maldivy každý rok večné slnko, romantické piesočné pláže, nádherné koralové útesy s obrovským množstvo farebných exotických rýb a najmä božský kľud. Maldivy sú tým pravým rajom na zemi.


História

Maldivami vďaka svojej polohe a ohromné roztroušenost v severnej časti indického oceánu, nemali dlhú dobu mapovanie žiadnu históriu.

Celosvetovo známou historickou udalosťou Maldivy je rok 1802, v ktorom sa maldivskej ostrovy stali súčasťou britského impéria. Po roku 1960 SSE začala formovať nezávislosť maledivských ostrovov. Od roku 1960 boli Maldivami len nezávislým sultanátu, roku 1965 už boli Maldivami nezávisloslé a roku 1968 vyhlásili Maldivami republiku.


Populácia

Miestny obyvatelia majú svoj pôvod v arabsko-malajzijská-sinhalskom a všetci ortodoxní veriaci vyznávajú islamské náboženstvo. Na svoju vieru nedajú dopustiť, ale vďaka rozvíjajúcemu sa turizmu mnohí príkazy Alah poruší. Malý hárem, alebo ak mnohoženství si môžu dovoliť len tí najbohatší, ktorých je tu ako šafránu. Jazykom domorodcov je jazyk Divehi, čo je sinhalskom dialekt, ale dohovoriť sa dá aj anglicky alebo nemecky. Miestni obyvatelia sú stále usměvaví, milí a veľmi hovorné. Návštevníkom každého z domorodého ostrovov ponúknu miestni obyvatelia rôzne atrakcie, ako napríklad potápanie, šnorchlovanie, kurz čistenie a rozbíjanie kokosových orechov, výlety na obývané aj neobývané ostrovy a mnoho ďalších turistických a kultúrnych zaujímavostí. Tradičným národným inštrumentom domorodcov je bubínek BODE BERÚ. Výrobou týchto bubienka je najviac proslulý atol FELIDHOO (VAAVU). Bubínek BODE BERÚ je vyrábaný s kokosových paliem a je potažen veľmi jemnou kožou z ryby, ktorá sa volá manta.

Miestne domorodci sú izolovaní od turistických rezortov, žijú len na svojich ostrovoch a vstup do turistických rezortov je im prísne zakázaný. Na turistické ostrovy môžu domorodcami cestovať iba ak ovládajú angličtinu, absolvovali školenie a ak na príslušnom ostrove pracujú.

V reštauráciách a baroch pracujú väčšinou ľudia zo Srí Lanky a India, ktorí sú poväčšinou budhisti. Pouhých pár dolárov mesačne zarábajú čistiace čaty, ktoré sa starajú o úpravu chodníkov alebo zber lístia a zabezpečujú tak úžasnú čistotu a poriadok. Túto pracovnú silu tvoria predovšetkým domorodcami, ale prisťahovalci s ešte chudobnejších štátov ako Maledivci alebo Bangladéšané.


Turistické info a víza

Maldivy sú z českej repubblika vzdialené asi 12 hodín letu. Lety z Európy spravidla lietajú s medzi pristátím v Dubaji, v Spojených arabských emirátoch. Ak v Dubaji máte iba medzipristátí nepotrebujete víza do Emirátov.

Na Maldivi a 720 km vzdialenú Srí Lanku nepotrebujete víza, ale len v prípade, že doba pobytu nepresiahne 30 dní. K tomuto stačí len platný cestovný pas s dobou platnosti na dlhšie (radšej o pol roka) ako je plánovaná doba pobytu a ak máte potvrdenú spiatočnú letenku.

V prípade že na Maldivy cestujete z oblasti, kde sa vyskytuje žltá horúčka , je potrebný doklad o očkovaní.




Zväčšiť mapu

Turistické zaujímavosti a pláže

Miestne pláže sú nádherné, s bělostným pískem a príjemne pozvoľným vstupom do mora. V každom turistickom rezorte nájdete aj bazén. Maldivskej ostrovy a ich pláže sú najkrajšie na svete.

POZOR! Dámy ktoré sa rady vyhrievajú na slniečku hore bez, majú na ostrovoch Maledivy smolu. Nahota je tu tvrdo trestané vysokými pokutami až 500,-USD. Potápanie a šnorchlovanie je nádherné na domorodcami doporučovanom ostrove THULHAGIRI.

Malebný a naozaj exotický ostrov Kandooma má rozlohu pouhých 500 x 400 metrov (2000m2). Tento romantický ostrov sa nachádza na južnom okraji atolov South Malé, približne 35 km od hlavného mesta Male. Na ostrove sa nachádza len jeden hotel, jednu kaviareň, jeden bar a len jeden obchod zo suvenírmi - to jest všetko. Všetko na ostrove je prispôsobené k najväčšiemu pohodlie návštevníkov. Ubytovanie v jednom hoteli ostrova je orientovaná v tesnej blízkosti mora. V prostredí ostrova je umiestnený generátor na výrobu elektrickej energie, zariadenia na odsoľovanie vody, spaľovňa odpadkov a nachádza sa tu i futbalové ihrisko. V tesnej blízkosti ostrova Kandooma sa nachádzajú dva nádherné ostrovy. Jeden neobývaný, ten sa volá Los Furcht. Druhý ostrov sa volá GURAIDHO a je nachádzajú domorodým obyvateľstvom. Na ostrov GURAIDHO sa dá pohodlne doplout lodí a alebo počkať na odliv a potom je možné dôjsť na ostrov pešo.

Jedným z väčších ostrovov je aj ostrov s rovnomenným hlavné mesto Maldív Male, ktoré je svojou rozlohou jedným z najmenším hlavným miest na svete. Do roku 1920 tu žilo len asi 5 tisíc obyvateľov, ale dnes ich je v meste natěsnáno niekoľko násobne viac. Nachádza sa tu prístav a medzinárodné letisko, ktoré jediným letiskom Maldivy. Jediná štartovaciu a pristávaciu runway je dlhá len tak-tak a pre lety na Maldivi musia lietať iba skúsení a špeciálne vycvičení piloti. Letisko i prístav leží na ostrove Hulhule. V Male sú malebné, ale bohužiaľ umelo vytvorené pláže. Rozloha ostrova je 1 700 x 900 metrov a dnes tu žije 75 tisíc obyvateľov, čo je celá tretina obyvateľov Maledív. Iba na tomto maldivskej ostrove nájdete "výškové" budovy, ktoré však nemajú viac ako päť poschodí. Sú tu sústredné banky a len tu jazdia autá a chodí sa po chodníkoch. Prvá svetelná križovatka tu bola daná do prevádzky až roku 2000. Naozajstným skvostom hlavného mesta súostrovia Maldivy je miestna mešita, ktorá bola vybudovaná z darov moslimského sveta. Mešita je postavená z koralov a menuje sa HUKURU MINSKIY.Je to jedna z najcenejšších mešít na svete.

Pri výstavbe turistických zariadení na ostrovoch Maldív sa postupuje vždy ekologicky s veľkým zreteľom na prírodu. Na stavbu sa využívajú miestne prírodné materiály, často aj koraly, ktoré dotvára architektonicky charakteristické prvky pre túto Maledivy. Ročne na exotické Maledivy zavíta okolo 300 tisíc turistov a vďaka tomuto ucty hodnému číslu sa stále hľadajú nové ostrovy, ktoré by mali nasýtiť dopyt 500 tisíc turistov. Maldivy sú unikátne vďaka tomu, že na každom z turisticky využívaných ostrovov sa nachádza iba jediný hotelvý komplex, ktorý je samostatnou jednotkou. Hotel si sám vyrába elektrinu, odsoluje morskú vodu, čistí odpadovú vodu a spaľuje odpad.

Na Maldivách prakticky nič chýbať nebudete a ak chcete spoznávať Maldivami viac, stačí vám k tomu loď od domorodcov, potápačské okuliare a šnorchel s plutvami ... Maledivy sú jedným z posledných exotických rajov na zemeguli.

Do roku 2010 by mali mať Maledivy 120 turistických destinácií - ostrovov.


Potápanie a šnorchlovanie Maledivy sú vyhláseným rajom potápačov, ktorý je tvorený priezračne čistou vodou s bohatým podmorským životom. V miestnych vodách žijú tisíce druhov rýb, bezstavovcov živočíchov, murény, Lepidorhombus, manta, žraloky alebo napr barakudy. Miestne priezračnej vody Indického oceánu lákajú priaznivcov potápania z celého sveta.

Šnorchlování je na ostrovoch Maledivy jedinečným zážitkom a potešením, pretože koralové útesy sú úplne všade okolo turistických pláží.


Blízke

Atol sú nádherné exotické ostrovy sopečného pôvodu. Sú tým pravým exotickým rajom s naádhernými plážami s bielym pieskom, ktoré sú obklopené rozprávkovými koralovými útesmi. Malou zaujímavosťou je spravidla výška ostrovov, ktorá nepresahuje 2 metre nad morom.

Wilingili je so svojimi 24 metrami nad hladinou mora najvyšším bodom maledivských ostrovov.

Male je ostrov a zároveň hlavné mesto ostrovov Maldivy. Celý ostrov je len 2km dlhý a 1km široký. V meste, ktoré je veľmi malé možno nájsť mešity, trhy a romantické úzke uličky. Nájdete tu i Národné múzeum a prekrásny Sultánský park.

Hulule je miestom kde pristanete lietadlom.

Seen je druhé najväčšie mesto na Maledivách a nachádza sa na atol Addu Atoll.