Mexiko sa nachádza na v južnej časti Severnej Ameriky a jeho územie pokrýva dve oblasti amerického kontinentu - na severe z časti Severnej Ameriky a na juhu oblasť Strednej Ameriky. Na severe susedí Mexiko so Spojenými štátmi a miestne hranice o dĺžke hranice 2 597 km, je jednou z najviac strážených hraníc na svete. Časť hraníc Mexika a USA tvorí rieka Rio Grande del Norte. Na juhu Mexiko susedí s Guatemalou a Belize.
Celková rozloha mexického územia je takmer 2 milióny km2 a po Brazílii a Argentíne, Mexiko je tretím najväčším štátom Latinskej Ameriky. Územie Mexika je v podstate tvorené mohutným polostrovom severoamerického kontinentu, ktorý sa tiahne až na polostrov Yucatán.
Dĺžka mexického pobrežia je skoro 10 000km. Na západe je Mexické pobreží premytia Pacifikom, na východe ho omývajú vody Atlantického oceánu, ale časť východného pobrežia omývajú vody Mexického zálivu a časť Karibiku.
Centrálne Ameriky zaberá Mexická plošina s priemernou nedmořskou výškou na severe 1500 a na juhu 2300 metrov. V podstate väčšina územia Mexika je pokrytá horami a Náhornom plošinami.
Najväčším pohorím Mexika je Sierra Madre, ktoré sa delia na západnej a východnej Sierra Madre. Južná časť Sierra Madre sa nazýva Sierra Volcanic Transversal a nachádza sa tu najvyššia hora krajiny - Citlaltepetl (Orizaba) s 5700 metrami nad hladinou mora.
Na juhu sa rozkladá pohorie Chiapas, ktoré je súčasťou Stredoamerického časti Kordillery. < / p>
Mexiko má pomerne málo riečnych tokov. Najväčší z nich je pohraničná Rio Bravo del Norte, ktoré je dlhé 3023 km. Jedna z významných riek je Pánuco (680 km), ktorá ústi do Mexického zálivu. Najznámejší mexickou riekou je nepochybne Rio Grande de Santiago (800 km), ktorá preteká najväčším mexickým jazerom Lago de chapala (1057 km2).
História území dnešného Mexika siaha dlho do doby pred naším letopočtom a už vtedy tu žili veľmi kultúrne a vyspelej civilizácie. Okolo roku 300 nášho letopočtu sa na území Mexika začala presadzovať mayská kultúra, ktorá tu zanechala veľké množstvo stavieb akými sú miestne pyramídy a veľké kamenné komplexy. Veľký vplyv na architektúru a kultúru mali i Aztékovia, ktorí boli porazení španielskymi kolonizátori v 15. a 16. storočia.
Po táhlých rozporoch so Spojenými štátmi a občianskej vojne, bola roku 1867 vyhlásená samostatná republika. Samostatný štát Mexiko vznikol až v roku 1921.
Stredoamerický exotický štát Mexiko je jeden z ekonomicky najvyspelejších štátov v Latinskej Amerike
Celé Mexiko je postihované zemetraseniami a sopečnou činnosťou. Najznámejší sopku Mexika je posvätný sopečný vrchol Popocatépetl.
Najdôležitejšími časťami Mexika sú Mexické a Tolucké doline, ktoré patria medzi nejůrodnější oblasti v Mexiku a je tu aj najväčšia koncentrácia obyvateľstva.
Mexiku patrí krom ostrovčekov v blízkosti pobrežia i ďalšie významné ostrovy. v Tichom oceáne je to oblasť Revillagigedo / Ravil-Gigedo, ktorá zahŕňa ostrovy Socorro, Clarion, San Benedicta a Roca Partida. Ďalšie mexickej ostrovy a turistické destinácie v Tichom oceáne sú Islas María (Las Tres Marias), Guadalupe, Cedros, Ángel de la Guarda, Coronado, Rocas Alijos a Tiburón.
V Atlantickom oceáne sú to ostrovy a letoviská Carmen , Cozumel, Mujeres, Arrecife Alacran a mnohé ďalšie.
VYHĽADÁVANÉ rekreačnými oblasťami sú Cozumel, Mujeres v Karibskom mori.