https://www.exoticka.sk - hlavní strana

Dovolená-info

Blízke ostrova Cejlon (Srí Lanka)

Veľkú duchovnej zaujímavostí Srí Lanského ostrova Cejlon je, že všetci jeho obyvatelia aspoň raz do roka navštívi vrchol tunajšie posvätné hory Srí Pada (Svätá stopa) alebo ak Adam ' s Peak. Srí Pada dosahuje nadmorskej výšky 2 224 metrov, a na jej vrchole je do skaly vykorenený veľký odtlačok chodidla. Miestne kresťania veria, že tento odtlačok patrí Adamov, Buddhisti si myslia, že patria Buddhovy, hindiusté Kršnovy a moslimovia pripisujú tento úkaz Alláhovo stope.

Srí Lanka je napriek svojej nevelké rozloze desiatym celosvetovo najbohatším biotopom. Ostrove Cejlon je nálezisko obrovského množstva druhov drahých kameňov ako je napr zafír, rubín, alexandrit a dalšívh viac ako 60 druhov polodrahokamov.

Srí Lánská ostrov Cejlon je tiež domovom viac ako 170 druhov orchideí, 500 druhov liečivých rastlín , žijš tu cca 250 druhov motýľov alebo na 450 druhov vzácneho exotického vtáctva.

Srí Lanka je skutočným rajom na zemi. Ostrov Cejlon je úžasnou, živoucí a ohromnú tropickou záhradou, ktorá je plná prekrásnych exotických a unikátnych rastlín a domovom tisícov druhov živočíchov. Srí Lanka ponúka množstvo kultúrnych a historických atrakcií v stopách dávnych civilizácií, ktorej stavby dokazujú vtedajšej vyspelú inteligenciu. Srí Lanka je tiež domovom celosvetovo známeho a vysoko uznávaného cejlonského čaju, ktorý má charakteristickú, výbornú chuť.

Pri pití Cejlonského čaju v tieni paliem si môžete porozprávať s miestnymi priateľskými obyvateľmi a užívať si pritom nádherný panopramatický výhľad na čajovníkové plantáže alebo ryžové polia na úpätí majestátne hôr.

Srí Lanka ponúka stovky kilometrov malebných a exotických pláží sa zlatistým pieskom, ktoré omývajú teplej vlny v Indickom oceáne. Potrebné relaxáciu sa návštevníkom dostane v miestnych masérských salónoch.

Srí Lanka je krajinou, ktorá akoby bola stvorená pre cestovateľov a dobrodruhov, kteřítouží po nasiaknutie starobylú kultúrou a históriou. Na Srí Lanke si na svoje príde či už milovníkov histórie a kultúry, dobrého jedla a pitia, relaxovanie na nádherných exotických plážach alebo turista túžiacich po aktívnom športovaní.

Srí Lanka láka as radosťou víta každého návštevníka ... < / p>

Cejlon to sú malebné širokej pláže so zlatistým pieskom, lemované palmami a veľmi pozvoľným vstupom do vody Indického oceánu. Teplej vody Indického oceánu sú v okolí Srí Lanky plnej koralových útesov, ktoré lemujú pobrežie a sú domovom tisícok druhov prekrásnych a pestrofarebných zástupcov fauny a flóry.

Na Srí Lanke sú romantické a luxusné hotely s veľmi príjemným personálom, centrá prírodnej medicíny a výučby meditáciou.

V miestnych malebných a niekedy až roztomilých reštauráciách môžete ochutnať miestne špeciality z darov mora a popíjať pravý cejlonský čaj vynikajúcej chuti priamo na miestnych čajovníkových plantáží.

Na Srí lance môžete uprostred ohromné tropické botanické záhrady, ktorá je neustále vystavovaná hrejivým slnečným lúčom v sprievode šumění vody Indického oceánu zažiť tú pravú, vysnívanú exotickú dovolenku.Ofciální názov: Demokratickou socialistickou republikou Srí Lanka
Hlavné mesto: Colombo-Kolombo (cca 1.600.000 obyvateľov)
Časový pásmo: GMT +5:30
Statní zriadenie: pluralitná republika s jednokomorovým parlamentom
Administratívne členenie: 24 okresov v 9 provinciách
Počet obyvateľov: cca 20 300 000 obyvateľov
Mena: 1 Srí Lanky rupie (SL Re / LKR) = 100 centov
Celková rozloha: 65 550 km2 (vodné plochy: 810 km2; pevniny: 64740 km2)
Najvyššia hora: Pidurutalágala (2.518 mnm)
Najdlhšia rieka: Maháveli
Nerastné bohatstvo: drahé kamene, diamanty, grafit, piesky s obsahom rudy
Úradný jazyk: úradným a národným jazykom je tamilský a sinhalézsky. V turistických destináciách je bežná anglický ...
Náboženstvo: 70% vyznanie predstavuje Budhizmus, 16% hinduizmus, 8% islam zvyšných asi 6% sú kresťania
Dôležité mestá: Srí Džajavardanapura, Dehivala, Moratuva, Japan
Telefónna predvoľba: +94

Srí Lanka je exotický ostrovný štát v juhovýchodnej Ázii, ktorý sa rozkladá v blízkosti Indického polostrova, na ostrove Cejlon. Srí Lanka bola do roku 1948 Britskou korunní kolónií a až do roku 1972 bola táto malebná a romantická republika známa pod názvom Cejlon. Ostrov Cejlon oddeľuje od Indie úžina Palko, ktorou sa tiahne pás koralových útesov nazývaný Adamův most. Z juhu obmýva brehy ostrova Cejlon Indický oceán a na východe sa nachádza Bengálsky záliv.

Hlavným mestom republiky Srí Lanka je mesto Srí Džajavardanapura neboli Kott. Najväčším a najznámejším mestom je Kolombo (niekedy taky Kolamba, Colombo). Ďalšími významnými mestami Srí Lanky sú Dehivala, Moratuva, Japan, Kandy alebo Trinkunámalé.


Moderné dejiny

Po tom čo sa 4. februára 1948 stala vtedy ešte republika Cejlon nezávisloou na Veľkej Británii začala sa v krajine riešiť tzv "tamilských otázka". Tamilských otázka sa márne snažia vyriešiť rozpory medzi väčšinových Sinhálci a menšinovými Tamil. Príslušníci tamilskom jazyku menšiny boli Srí Lánská vládou zbavení cejlonského občianstvo a mali byť vyhostení do Indie. Táto rasová diskriminácia tamilských menšiny viedla k vytvoreniu Hnutie My Tamilové. Na začiatku roka 1958, za vlády premiéra Solomona Bandáranájakeho, začína dochádzať k prvým krvavým konfliktom medzi Tamilským hnutím a vládnucimi Sinhálci. V 70. rokoch sa rôzne frakcie tamilského hnutia radikalizují a vzniká tak nová radikálnej organizácie tzv.Tygři za oslobodenie tamilského Ílamu. Konflikt medzi sinhalskom budhistické väčšinou a tamilských hinduistickej menšinou začal roku 1983 prerásť v občiansku vojnu, ktorá s rôznou intenzitou trvá prakticky dodnes.