Nikaragua je malebný exotický štát v severnej oblasti Strednej Ameriky. Tento nejrozlehlejší štát strednej Ameriky sa rozkladá medzi na severe ležiacom Hondurasom a na juhu s Kostarikou. Jej brehy obmýva na východe Karibské more a na západe Pacifik (Tichý oceán).
Stredom Nikarague prechádza pohorie Kordillery s početnými sopkami. Najvyšším bodom Nikarague je vrchol Mogotón (2438 mnm), ktorý vystaví v sopečné pohorie Cordillera Isabella na severe krajiny. Na juhozápade sa rozkladajú jazera Nikaragua, ktoré je so svojimi 8430km2 rozlohy tretím najväčším jazerom Latinskej Ameriky a kúsok severnejších druhej veľké jazero - Managua (1134 km2). Za týmito jazerami je pásmo asi 40 sopiek z ktorých niektoré sú stále aktívny a preto celá táto oblasť trpí častými zemetraseniami.
Smerom k pobrežiu Karibského mora sa povrch krajiny pomaly zvažuje až k bažinaté nížine pri pobreží Moskytů s porasty mangrovů . Vďaka týmto mangrovým lesy leží väčšina územia štátu pri pobreží Atlantického oceánu alebo pozdĺž riek San Juan, Coco či Río Grande.
Podnebie je tu tropické vlhké a vďaka tomu je tunajšia príroda veľmi bohatá na miestnu flóru. Východ Nikarague pokrývajú rozsiahle dažďové pralesy.
Nikaragua bola španielskou kolóniou a to až do 15. septembra 1821, keď vyhlásila samostatnot. O rok neskôr si novo vzniknutý štát podrobilo Mexiko a medzi roky 1823-1839 bolo územie Nikarague súčasťou Spojených stredoamerických provincií.
V roku 1979 došlo v Nikarague k politickému prevratu. Bol zvrhnutý diktátorský režim a moci sa chopili Sandinisté - bohužiaľ aj ako diktátori. Nikaragua je 2. najchudobnejšie krajiny amerického kontinentu a hned po najchudobnejšie Haiti.
Nikaragua má obrovské zásoby zlata, striebra a medi, ktoré tvoria najväčší podiel na celkovej ekonomike. Ďalšie príjmy Nikarague pochádzajú zo spracovania poľných plodín ako je káva, bavlna, banány a cukrová trstina.